To pierwsza polska książka opisująca historię wsi Racławice Śląskie. Wydana z okazji jubileuszu 770-lecia lokacji sołectwa. W książce mnóstwo ciekawych i nieznanych informacji o Racławicach.

Publikację rozpoczyna rozdział o najdawniejszych dziejach wsi: osadnictwie, lokacji oraz wojnach. Dalej znajdziemy rozdział o poddaństwie, rolnictwu, latach panowania rodu Oppersdorffów. Sporo informacji o starych pożarach i powstaniu straży pożarnej, epidemiach oraz chorobach. Statystyki, wygląd i opis wsi przed 1945 rokiem.

Blisko 80 stron, to opis wydarzeń z 1945 roku. To, co działo się w Racławicach w czasie II wojny światowej oraz informacje o przesiedleniach i wysiedleniach.

Książka zawiera pełną historię parafii: od czasów najdawniejszych do chwili obecnej. Na końcu publikacji znajdują się dodatki: rejestr 119 nieznanych miejsc Racławic, legendy Racławic, czy stara niemiecka książka adresowa.

Monografia książkowa Racławic Śląskich trafi do sprzedaży we wrześniu br. Książkę będzie można kupić w naszym sklepie internetowym. Książka ma format B5 i liczy sobie ponad pół tysiąca stron. Wewnątrz czytelnik zobaczy ponad 200 fotografii. Solidne wydanie z twardą okładką.